Advokatska kancelarija K&F Advokati učestvovala je na konferenciji u organizaciji FIC (Foreign Invetors Council) Srbija, održanoj 22. marta u Beogradu, na kojoj se diskutovalo o novim rešenjima u pogledu radnopravnih odnosa na teritoriji Republike Srbije.
Konferencija pod nazivom „Radnopravna regulativa – suočavanje sa izazovima“ otvorila je izuzetno značajne i bitne teme vezane za promene propisa iz različitih oblasti radnog prava, njihove zakonske regulative, praktične primene u svakodnevnom poslovanju pravnih lica, kao i potencijalne probleme koje nose ove izmene, a tiču se poslodavaca i zaposlenih.
Glavne teme ovog panela bile su pre svega izmene i dopune Zakona o bezbednosti i zdravlja na radu, zatim Zakon o zapošljavanju stranaca – kako pojednostaviti postupak dobijanja radne dozvole za strane držvaljane u Republici Srbiji, Zakon o radnoj praksi, kao najmlađi član korpusa zakona koji se odnose na radnopravne odnose i prvi zakon kojim se uređuje radna praksa u Republici Srbiji i Zakon o pojednostavljenom radnom angažovanju na sezonskim i poslovima u određenim delatnostima.
Pored članica FIC-a, kao panelisti ispred Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja bile su prisutne:
- Snežana Bogdanović, šef Odseka za noramtivne i studijsko-analitičke poslove u oblasti rada
- Sanja Gavranović, rukovodilac Grupe za normativne i studijsko-analitičke poslove u oblasti zapošljavanja i ekonomskih migracija i nadzor u oblasti zapošljavanja
- Mira Božić, viši savetnik za pravne poslove u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu
- Ivana Nikolić, samostalni savetnik
U otvorenoj diskusiji gošće iz Ministarstva za rad su, pre svega, prisutnima približile nova zakonska rešenja, a zatim kroz dijalog i pitanja učesnika konferencije davale odgovore koji se tiču praktične primene i trenutnih mogućnosti implemetacije u radno zakonodavstvo.
Tema koja je zahtevala posebnu pažnju svakako jeste pojednostavljenje postupka za dobijanje radne dozvole za strana lica. Prema rečima predstavnica Ministarstva za rad u toku je postupak pripreme rešenja unifikacije i digitalizacije samog postupka, gde bi umesto postojeća dva postupka, bio jedan, digitalan, pod nadzorom portala e-uprave, dok bi podnosilac zahteva za dobijanje radne dozvole, pored stranog državljanina koji želi da zasnuje radni odnos, to mogao biti i sam poslodavac, što umnogome olakšava i simplifikuje sam postupak.
Takođe, važno je istaći i veliko intresovanje članica za izmene Zakona o bezbednosti i zdravlja na radu, koje se tiču prostorija i pomoćnih prostorija za
obavljanje rada van radnog mesta, kao i sta se ima smatrati, prema slovu zakona, radnim mestom. Ove promene nastale su kao potreba za rešavanje velikih poteškoća usklađivanja zakonskih odredbi i životnih prilika prouzrokovanih pandemijom COVID-19, kada se radi o radu van prostorija poslodavca.
Na kraju, imali smo priliku da među prvima čujemo šta donosi Zakon o radnoj praksi, kao prvi normativni akt koji reguliše ovu oblast, šta se podrazumeva pod terminom „radni praktikant“, kakvo mesto zauzima u radnoj legislativi, kao i o pravima i obavezama kako praktikanta tako i poslodavca.
Zaključak sa ove konferencije jeste da novine koje su ušle u zakonsku proceduru i one koje se još razmatraju predstavljaju značajan napredak u cilju poboljšanja radnopravnih uslova u Srbiji, ali konačan sud možemo dati tek nakon primena istih u praksi.